Opublikowane w Biblioteka Techniczna Instytutu Spawalnictwa (https://biblioteka.instytutu.spawalnictwa.pl)

Strona główna > Trwałość elementów ciśnieniowych bloków energetycznych - dr hab. inż. Janusz Dobrzański

Trwałość elementów ciśnieniowych bloków energetycznych - dr hab. inż. Janusz Dobrzański

Monografia
2021.11.19 przez Dział Komunikacji i Marketingu

Wydawca:
Instytut Metalurgii Żelaza im. Stanisława Staszica
ul. K. Miarki 12-14, 44-100 Gliwice

ISSN: 0137-9941
ISBN: 978-83-938130-3-2


Praca kierowana jest do kadry inżynierskiej branży energetycznej, inspektorów Urzędu Dozoru Technicznego, firm diagnostycznych, a także studentów i doktorantów oraz pracowników badawczych zajmujących się problematyką materiałów dla energetyki.

Opracowanie przedstawia stworzoną i zgromadzoną przez autora wiedzę z zakresu problematyki trwałości eksploatacyjnej części ciśnieniowej bloków energetycznych, szczególnie dotyczącą elementów pracujących w warunkach pełzania po przekroczeniu obliczeniowego czasu pracy. Ideą autora było zaprezentowanie zastosowania wiedzy materiałoznawczej w praktyce inżynierskiej w odniesieniu do warunków przemysłowych bloków energetycznych. W ogólności praca odnosi się do problematyki przedłużania czasu eksploatacji elementów konstrukcyjnych, które przekroczyły obliczeniowy czas pracy 100 i 200 tys. godz.

Dla uporządkowania wiedzy przypomniano umowny podział elementów części ciśnieniowej kotła, rurociągów oraz  turbin parowych Przedstawiono stosowany podział elementów części ciśnieniowej kotła i rurociągów ze względu na niezawodność i w zależności od temperatury pracy. Omówiono również podstawowe pojęcia i definicje niezbędne dla zrozumienia przedstawionej problematyki i zachodzących w wyniku eksploatacji zmian w materiale.

W monografii dokonano krótkiego omówienia zachodzących w czasie eksploatacji procesów niszczenia i wyspecyfikowano procesy niszczenia najczęściej występujące w poszczególnych grupach elementów. Typowe procesy niszczenia scharakteryzowano na przykładach zaczerpniętych z praktyki przemysłowej.

Ponadto w pracy mocny akcent położono na zbudowanie obiektywnych zasad oceny elementów stanu materiału części ciśnieniowej kotła i rurociągów na podstawie wieloletnich obserwacji i badań zachodzących zmian w czasie eksploatacji skutkujących obniżaniem się właściwości użytkowych, których miarą jest stopień wyczerpania. Zdefiniowano sposób oceny stanu materiału i określenia bezpiecznego czasu dalszej eksploatacji na podstawie nieniszczących badań materiałowych dla wybranych grup elementów.

Długoletnie doświadczenie autora w badaniach diagnostycznych umożliwiło opracowanie sposobu postępowania w diagnostyce materiałowej dla najważniejszych grup elementów pracujących w warunkach pełzania.

Oddzielnym zagadnieniem opisanym w pracy jest ocena roli badań materiałowych w identyfikacji przyczyn nadmiernej utraty trwałości eksploatacyjnej elementów części ciśnieniowej kotłów energetycznych. Ich sposób wykorzystania w analizie przyczynowo-skutkowej pokazano na przykładach z praktyki przemysłowej.

W podsumowaniu wskazano na najistotniejsze czynniki mające decydujący wpływ na obiektywną ocenę stanu części ciśnieniowej bloków energetycznych i prognozę bezpiecznej eksploatacji poza obliczeniowy czas pracy.

 

Załączniki do dokumentu: 
Spis treści, przedmowa, wprowadzenie, streszczenie
19 Listopad 2021 pdf, 3.52 MB
Pobierz [1]
Tags: 
pełzanie [2]
diagnostyka materiałowa [3]
Badania nieniszczące [4]
badania niszczące [5]

Adres URL źródła:https://biblioteka.instytutu.spawalnictwa.pl/nowosci-wydawnicze/trwalosc-elementow-cisnieniowych-blokow-energetycznych-dr-hab-inz-janusz

Odnośniki
[1] https://biblioteka.instytutu.spawalnictwa.pl/download/file/fid/186 [2] https://biblioteka.instytutu.spawalnictwa.pl/tags/pelzanie [3] https://biblioteka.instytutu.spawalnictwa.pl/tags/diagnostyka-materialowa [4] https://biblioteka.instytutu.spawalnictwa.pl/tags/badania-nieniszczace [5] https://biblioteka.instytutu.spawalnictwa.pl/tags/badania-niszczace